7.5 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalan Hırsıza 10 Yıl Hapis Cezası Verildi

Amerika’da yaşayan 21 yaşındaki Joel Ortiz isimli genç, cep telefonlarını hackleyerek kripto para çalmaya başladı. 40 kişinin cep telefonunu ele geçiren ve toplam 7.5 milyon dolarlık kripto hırsızlığı yapan Ortiz, polise verdiği ifadesinde paraları Los Angeles eyaletinde yer alan gece kulüplerinde harcadığını, arkadaşlarıyla müzik festivaline gitmek için helikopter kiraladığını ve Gucci marka kıyafetler aldığını ifade etti.

Joel Ortiz’in, kripto paraları çalabilmek için SIM takası olarak adlandırılan yöntemi kullandığı belirlendi. Kullanıcıların genel bilgilerinin çalınmasının arkasında telekomünikasyon şirketlerine, yeni bir SIM kartı istenildiğine dair başvurulur. İşlemin sonucunda yenilenen SIM kart, hırsızların eline geçer ve bu sayede kripto para borsalarına girmek için zorunlu olan iki aşamalı kimlik doğrulama sistemlerinden kurtulurlar. Çoğunlukla cep telefonlarına mesaj aracılığıyla iletilen ve ülkemizde 3D Security olarak adlandırılan sistemle aynı şekilde çalışan iki aşamalı kimlik doğrulaması yöntemi, hırsızların ellerine geçen SIM kartlar ile aracısız geçilir. Hesaplara antre yapan hırsızlar, kripto paralara ait cüzdanlarda yer alan miktarları Bitcoin’e çevirerek istedikleri hesaba gönderebilirler. Kripto paraların cüzdanları sadece kodlardan oluşur. Kişilerin isimleri ve farklı bilgileri bulunmaz. Bu yüzden Bitcoin’lerin hangi hesaptan geldiği ve nereye gittiği hiçbir zaman bilinemez. Kripto paraların dünya düzenine aleyhinde görülmesinin aşağıda yatan sebep aslında budur.

Joel Ortiz de bu yöntemi kullanarak çaldığı kripto paraları kendi hesabına gönderiyordu. 7.5 milyon dolardan kalan tutarın 400 bin dolar (takriben 2 milyon TL) olduğunu gösteren yetkililer, davaya bakan savcı Ortiz ve Ortiz gibi hırsızları kastederek, bu kişilerin Robin Hood olmadığını, bilgisayar kullanan sahtekarlar olduklarını ve bu yollarla insanların finansal yaşamlarını çaldıklarını açıklama etti. 

Üstünde böylece çok suçlamanın bulunduğu Ortiz, mahkemenin uzlaşma teklifini kabul etti. Yaptığı suçu kabul ederek 10 takvim hapis cezasına çarptırıldı.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.