ABD ve Japonya’dan gelen ”denetleme” haberleri Bitcoin’in değerini düşürdü

 

 
Kripto para borsalarının, ICO’ların ve kripto paralarla benzer benzer çalışmaların devlete ait makamlar kadar düzenlenmesi ve denetlenmesine karşın böylece çok ülkede çalışmalar başlatılmış durumda. Bu çalışmalara öncülük eden ve geçtiğimiz sene kripto para borsalarına lisans veren Japonya ile ABD de dün peş peşe aldıkları iki kayda değer kararla kripto paralara yönelik küresel düzenlemelerin yakın tarihte artacağının sinyalini verdi.

 

Borsaların kayıt yaptırmasını istiyor 

ilk olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu(SEC) tarafından yapılan açıklamada SEC’e belirtilmiş olmayan kripto para borsaları ve yarı çevrimiçi platformların ”potansiyel olarak yasa dışı” olduğu vurgulanırken SEC’in halihazırda bu platformları gözden geçiremediği ve platformlar için bir standart oluşturmadığı ifade edildi. Yatırımcılara, herhangi bir denetleme mekanizmasının yer almadığı kripto para borsalarına paralarını yatırırken dikkatli davranmasını öğütleyen SEC keza borsaların SEC’e kaydedilmesi ve ilave kurallara ast olması gerektiğinin de altını çizdi.

 
Keza Bkz.İflas eden kripto para borsasından 400 milyon dolarlık kripto para satışı yapıldı 

ABD’li regülatörün web sitesinde paylaşılan yorumlama metninde kripto paralar ile finansman toplama modeli olan ICO’lar hakkında da uyarılara yer verildi. Daha önce de ICO’ların tehlikelerine uyarı çeken SEC, bu alanın da düzenlemelere dahil edilmesini ve ICO’lara katılan yatırımcıların paralarını her lahza kaybedebileceğinin bilincinde olmasını istiyor.

 

Japonya’dan borsalara sert yaptırımlar 

SEC’in açıklaması, kripto para topluluklarında SEC’e belirli olmayan borsaların ilerleyen günlerde yasaklanabileceği yönündeki iddiaların ortaya atılmasına neden oldu ve Bitcoin’in değerinde yüzde 5’e varan düşüş meydana geldi. SEC’in açıklamasından sadece birkaç saat sonradan Japonya Finansal Hizmetler Dairesi(FSA) ülkedeki iki kripto para borsasının(FSHO ve Bit Station) faaliyetlerini bir ay baştan başa askıya alma kararı aldı. Ülkedeki dört büyük kripto para borsasına (GMO Coin, Zaif, Bicrements ve Mr. Exchange) karşın de idari yaptırımlar uygulayan FSA, ocak ayında 500 milyon dolarlık kripto paranın çalındığı Coincheck’in, 22 Mart tarihine değin emniyet ve kara para aklamayı engellemeye yönelik çalışmalarını rapor olarak sunmasını istedi.

 

Coincheck soygununun gerisinde borsalara karşın çalışmalarını artıran FSA keza beceriksiz emniyet önlemlerine sahip borsaları da çözümleme altına aldığını duyurdu. Kripto paraları ve ilgili kurumsal konuları koyulmak için bir çalışma grubunun oluşturulduğunu da kaydeden FSA; devlet kurumlarından, akademik kurumlardan ve borsalardan alanında yetkili isimlerin bu alıştırma grubunda bir araya geleceğini ve kripto para piyasalarına yönelik hafıza alışverişinde bulunacaklarını duyurdu.

 

ABD’nin ve Japonya’nın kripto paraların düzenlenmesini gaye alan bu iki adımı dün Bitcoin’in 10.000$ değerinin altına düşmesine niçin olurken operasyon hacmine kadar dünyanın en büyük borsası olan Binance’in hacklendiği yönündeki iddiaların da bu haberlere eklenmesi kripto para dünyasında adeta kaosa neden oldu. Bitcoin’in değeri 9600$ seviyesine kadar gerilerken Ether, Ripple, Bitcoin Cash ve Litecoin’de de gün içinde yüzde 10 civarında değer kaybı meydana geldi.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.