Afrika’nın enerji sorununa blok zinciri çözüm olabilir

Afrika’nın enerji sorununa blok zinciri çözüm olabilir Bütün Boyutta Gör

Bugün elektrik enerjisine ulaşım imkânı dünyada belirli bölgeler için oldukça kolay sayılabilir ancak halen gelişmemiş ülkelerde bezginlik büyük. Özellikle Afrika’da yalnızca birkaç ülke 12 saat kesintisiz elektrik sağlayabiliyor ve 24 saat sürekli enerji sadece hayal.

Gereklilik büyük boyutlarda

Dünya Ekonomik Forumu geçen hafta yayınladığı raporda Afrika’nın elektriğe ulaşım imkanına uyarı çekerken öbür ülkelerden çarpıcı örnekler verdi. Örneğin Nijerya’da 200 milyonluk nüfusun tamamının ihtiyacı olan elektrik enerjisi 180 000 MW iken bunun yalnızca 7000MW kadarı sağlanabiliyor. Halen 20 milyon haneye hiç elektrik verilemiyor. Nijerya elektrik yetersizliği açısından dünyada ikinci.

Elektrik üretimi için yapı edilen termik ve hidro elektrik santralleri yeterli seviyeye ulaşamıyor. Keza bu santrallerin çevreye verdiği zararlar da çok büyük boyutlarda.

Keza Bkz. “Patronu kumar bağımlısı olan Gionee iflas etti”

Rwanda’da nüfusun yüzde 70’inin yaşadığı kırsal kesimin yalnızca yüzde 18’i elektriğe erişebiliyor. Enerji merkezlerine kesintisiz yan şehir yaşamının da aralıksız elektrik gibi bir imkânı bulunmuyor. Tekrar Uganda’da yüzde 75 civarında bir kısım elektriğe ulaşamıyor.

Forum aralıksız elektrik imkânının blok zinciri teknolojisine dayalı alternatif enerji kaynakları ile sağlanabileceğini düşünüyor. Şüphesiz bunun en büyük şartı sistemlerin iyi yürütülebilmesi zira kıtada yolsuzluk ve sus payı büyümenin önündeki en büyük engel durumunda.

Geçtiğimiz aylarda alternatif enerji kaynaklarının blok zinciri teknolojileri üzerinden sunulabilmesi amacıyla WALA girişimi ve Uganda hükümeti 1.5 milyar dolar potansiyeli olan bir projeye imza atmıştı.

WALA girişimi Uganda ve Zimbabwe gibi birkaç ülkede Ethereum tabanlı ağı üzerinden Stellar ağı tabanlı kripto para paylaşımına imkân veriyor. DALA para birimini kullanan Afrikalılar herhangi bir aktarım ücreti ödemeden birbirlerine para gönderebiliyor veya alışveriş yapabiliyor.

  Afrika’nın enerji sorununa blok zinciri çözüm olabilir Tam Boyutta Gör

DALA birimi bu yeni projede esas olarak alınıyor. Farklı bölgelerde kurulan ya da kurularak yel veya güneş enerjisi santrallerine yakın olan haneler DALA birimini kullanarak enerji satın alabilecek. Ülkede yüksek benimsenme oranına sahip DALA birimi proje için biçilmiş kaftan.

Vatandaşların kullandığı elektrik enerjisi, yapılan alışverişlerin hacmi ve geçmişi, haneler arasında enerji transferi yapabilme blok zinciri teknolojisi üzerinden sağlanacak.

Projenin yaklaşık 200 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Çalışanlar da ücretlerini DALA üzerinden alacak ve hızlı bir ücret dağılım sistemi ortaya çıkacak. Proje ile Uganda’nın takriben yüzde 25’ine alternatif enerji sağlanmış olacak.

WALA girişimi faaliyet gösterdiği öteki ülkelerde de böyle bir sistemi kurmak niyetinde. Kıtanın temiz ve aralıksız enerjiye olan ihtiyacı bu stil projelerin önünü açıyor. Elbette Nijerya gibi ülkelerde jeneratör ithal eden ve buna aracı olarak büyük gelirler elde eden tekellerin bertaraf edilmesi de gerekiyor.

 

https://btcmanager.com/blockchain-technology-can-solve-africas-energy-problems/ Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.