Amazon, Kripto Para Yatırımcılarının Kimliğini Açık Edecek Bir Berat Aldı!

Bildiğiniz üzere en değerli kripto para olan Bitcoin’in ticareti anonim olarak yürütülüyor. böylece devletler, Bitcoin ticaretinde hala laf sahibi olamıyorlar. Fakat bir perakende devi olan Amazon, Bitcoin’in yapısına zıt olacak bir şekilde, her yatırımcının kimliği açık edecek berat aldı.

Teknoloji ile ilişkili olsun ya da olmasın, piyasaya sürülmek üzere hazırlanan yeni kripto paralarla ve Blok Zinciri ile ilgilenen her şirket, anlaşılır şekilde aldatmacalarla dolup taşan kripto para dünyasında, bu aldatmacalara müşterek elde etmek istemiyor. 

Amazon, dünya ticaretinin kayda değer bir sembolü olarak perakende işine devam ediyor, oysa günümüzün en büyük teknoloji şirketlerinden de birisi konumunda. Bu da onu her türlü yeni teknolojiye hızlı bir şekilde uyum sağlama, o teknolojileri geliştirme imkanına kavuşturuyor. Blok Zinciri ve kripto paralar da bunlardan birisi.

ABD Berat ve Ticari Marka Ofisi, Amazon’un 2014’te başvurusunu yaptığı, Blok Zinciri ile ilgili bir patentini yayınladı. Normalde şirketin Blok Zinciri teknolojilerini güvenli teslimat, müşteri bilgilerini sır olarak saklamak gibi alanlarda kullanması bekleniyordu. Fakat Amazon bunun gibi kendine has alanlar yerine, kripto para yatırımcılarının anonim kimliklerini ortaya çıkartacak bir yol buldu.

Bildiğiniz üzere Blok Zinciri’nde kripto para ticaretinin en önemli özelliklerinden birisi anonim şekilde kalabilmektir. Pek çok yatırımcı, anonimliğe güvenir. Ancak Amazon bu durumu ortadan uyandırmak istiyor. Çünkü resmi kurumlar, kripto ticareti yapan her insanın kimliğini çakmak istiyorlar. Burada kripto para ticareti yapanlardan hedef, borsa sitelerine aza olarak üç-beş kuruşlık yatırımlar yapanlar yok. Madencilik yapan veya milyonlarca dolarlık parayı döndüren kişiler.

Peki Amazon niçin kimlikleri ortaya çıkartmak istiyor? Çok basit: Elindeki bilgileri resmi kurumlara -ya da diğer şirketlere- satarak para . 

Berat, birden pozitif kaynaktan gelen verileri birbirleriyle ilişkilendiren “sızıntı verisi piyasası” adındaki yeniliği tanımlıyor. Bu patentin potansiyel başvuru alanı ise az kalsın sınırsız. Açıklaması ise tamamiyle şöyle:

“Örneğin küresel çaptaki Bitcoin (veya bir diğer kripto para birimi) işlemleri, data içeren bir data akışıdır. Bu işlemler, ağdaki her katılımcı göre şeffaf bir şekilde görülebilirler. Yarıtımcılar, akıştaki farklı alanlara yönlendirilmiş unsurları yararlı verilerle ilişkilendirmedikleri sürece, ham işlem verileri onlar için fazla eksik amaç açıklama eder. 

Mesela, Bitcoin kabul eden bir elektronik ya da internet perakendecisi, verilen siparişin ödemesinin alındığı Bitcoin adresiyle ilişkilendirilebilecek bir bedensel (açık) adrese sahip olacaktır. Perakendeciler, bu maddi adres ile Bitcoin’in ödeme alındığı adresi operasyon verilerinde birleştirebilirler. 

Telekomünikasyon şirketleri, söz konusu birleşik veri akışına abone olabilirler ve işlemlerin IP (İnternet Protokolü) adreslerini de bu verilerin içine dahil ederler. Devlet kurumları, operasyon katılımcılarını tanımlamaya yardım etmek için sisteme girebilirler ve vergilendirme işlemleri için anonim kimlik engeline takılmaktan kurtulurlar.”

Amazon’un sistemi, kripto para dünyasına gelmesi olası olan aidat uygulamalarının ve daha fazlasının kapısını aralayan eksiksiz bir sistemdir. Hükümetler, kripto para alışverişlerini ve ticaretini reel kimliklerle eşleştirebilmek için Amazon’dan hizmet satın alabilirler. Amazon, en ince ayrıntısına kadar anonim olan bir ekosistemi gözlemlemek için daha iyisini yapamazdı. 

Kaynak : http://bgr.com/2018/04/18/amazon-bitcoin-berat/

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.