Bahis Önemli Yerden: Üniversitelerdeki Elektrik, Kripto Para Madenciliği İçin Kullanılıyor

Kripto para madenciliği yapmanın aniden pozitif yolu var, ancak iki esas şeye gereksinim duyuluyor: İşlemci gücü ve elektrik.

Dileyenler dinç işlemcilere sahip donanımları bir araya getirip merkezi bir madencilik bilgisayarı kurabilirler. Ayrı cihazlarda yer alan minik işlemcilerin gücünü internet doğru benzer şekilde uygulamak da olası. Buna da bulut madenciliği deniyor.

Misal atamak gerekirse havaalanı gibi toplu alanlarda Wi-Fi ile internete bağlanan cihazların hepsi kripto para madenciliği için bir süreliğine işlemci gücünü paylaşabiliyor. 

Yani herhangi bir toplu ağa bağlandığınızda işlemcilerinizin gücü, sizden habersiz bir şekilde kripto para için kullanılabiliyor. Şüphesiz işin bu yüzü illegal olanı, olağan şartlarda bunun için aygıt sahiplerinden müsade alınması koşul. 

Bu konuda anlatıysak, hemen size Cisco’nun araştırmasından bahsetmenin vakti geldi. Araştırmacılara kadar üniversiteler elektriği sadece öğrencileri geliştirmek için değil, bununla beraber kripto para madenciliği gerçekleştirmek için de kullanıyorlar. 

Sonuçlara tarafından dünyadaki madencilik trafiğinin en büyük ikinci kaynağı üniversiteler ve liselerde bulunan eğitim kurumlarının ağları. Yani birileri devletlerin sağladığı elektrik ve internet hizmetlerini kripto para kazanmak için kullanıyorlar.

Hemen altında madencilik kaynaklarının yüzdelik oranlarını görüyorsunuz:

Dünyanın en büyük kripto madenciliği trafik kaynağı, %34’lük oranla kamuya sunulan elektrik enerjisi. İkinci sırada ise lise ve yüksekokul düzeyindeki kurumlar %22’lik oranla yer alıyorlar. Ayrıca listede K-12 olarak görülen %4’lük oran da ilkokul düzeyindeki kurumlara ait. 

görünürde ya bazı öğrenciler kripto para madenciliğinin gizemini çözüp bu işe yöneldiler ya da durum bu değin masum değil. Bu işin peşinde, bedeli vergilerle ödenen elektrik ve internet hizmetlerini “vergi” ödemeden kullanan bilgisayar korsanları olabilir. Hatta olur ya de laf konusu eğitim kurumlarının içerisinde, henüz devletler bu işe uyanmadan birileri rahat kapaklı işler çeviriyor da olabilirler. 

Peki sıradan bir kullanıcı olarak, bağlandığımız internet ağında kripto para madenciliği yapıldığını nasıl anlarız?

Eğer bir ağa bağlandıktan sonradan akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda umulmadık bir yavaşlama söz konusuysa, olasılıkla işlemcilerinizin gücü internet aracılığıyla madencilik için kullanılıyor demektir. Hele hele internete bağlanmak için bir yazılım yüklemeniz durum koşuluyorsa, bu suistimale uğrama ihtimaliniz artabilir. 

Hemencecik altında global kripto para madenciliğinin trafik kaynakları ülkeler bazında verilmiş durumda:

ABD, en fazla kripto para madenciliğinin yapıldığı ülke olarak %62’lik oranla ilk sırada. İkinci sırada ise toplam trafiğin %28’ine kaynaklık eden 70 ülke var. Türkiye’nin bulunduğu “EMEA” yani Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri ise trafiğin %6’sına kaynaklık ediyor. 

Ülkeler bazında bakıldığında, eğitim kurumlarındaki kripto para madenciliğinin ABD’de fazla daha yaygın olduğunu anlatmak olası. Kesinlikle bu ülkemizdeki eğitim kurumlarında, aynı işlemlerin yapılıp yapılmadığını kanıtlamıyor.

Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.