Bitcoin 10 yılı geride bıraktı

Bitcoin 10 yılı geride bıraktı Tam Boyutta Gör

Parasal piyasaların güvensizliğine ve manipüle edilebilirliğine tepki olarak doğan oysa bugün manipülasyonların yapıldığı bir bölge haline gelen kripto para piyasası Bitcoin ile doğmuştu. Bitcoin tam 10 yılı geride bırakmış durumda.

Bitcoin ne zaman doğdu? 

2008 yılında Lehmann Brothers ile başlayan idareli çalkantılar özgürlükçü ve sisteme ast olmayı reddeden reformcu kesimler tarafından yeni bir sistemin oluşturulmasına zemin hazırlamıştı. Zira Bitcoin.org bölge adı Ağustos 2008 tarihinde alınmıştı.

Bir zaman sonra Satoshi Nakamoto adında ve bugün halen kim olduğu bilinmeyen bir isim tarafından Bitcoin adında yeni bir elektronik para biriminin tarifi yapıldı. Whitepaper adı bahşedilen açıklama metninde noktadan noktaya aktarma edilebilen ve bir merkezi kuruluşa gereksinim duymayan para birimi olarak tanım edilmişti.

Hem Bkz. “Google Çinli üreticileri de lisansa bağlayabilir”

3 Ocak 2009 tarihinde Bitcoin blok zincirine ilk kod satırları eklendi. Yaratılış Bloğu olarak da adlandırılan bu bloğun Nakamoto’ya ait olduğu söyleniyor. 12 Ocak 2009 tarihinde Nakamoto kendi cüzdanından Hal Finney’e 10 Bitcoin göndermişti. Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş ise 22 Mayıs 2010 taihinde 10 000 Bitcoin ile pizza siparişi olmuştu.

Birincil yıllarda fazla büyük bir kitle göre bilinmeyen Bitcoin ve blok zinciri teknolojisi daha fazla bu işe gönül vermiş kişilerin arasında kaldı. 2013-2014 yılları aralarında ise kripto para borsalarının yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladığını gördük. Besim Tibuk’un oğlu Kerem Tibuk tarafından 2013 yılında Kıbrıs temelli olarak kurulan BTCTurk bunlardan birisiydi.

2014 yılında Ethereum’un ortaya çıkışı en manâlı değişim olarak gösteriliyor. Blok zinciri teknolojisini ön plana çıkaran Ethereum, Zeki Sözleşmeler dönemini başlattı. Bu Nedenle ERC ağında cümbür cemaat kendi para birimini oluşturma imkanına kavuştu. Tron ve EOS bunların en popülerleri oldu.

Sonraki yıllarda yeni birimler ortaya çıkmaya başladı ve kripto para piyasası oluştu. İnsanların merakı arttıkça yatırımlar çoğaldı ve değerler artmaya başladı. 2016-2017 yıllarında ise kayda değer sıçramalar başlayınca bütün dünyanın dikkatini çekti.

Bugün kripto para piyasası 130 milyar dolar hacmin döndüğü bir yer haline geldi. 2000’den artı para birimi Coinmarketcap üstünde listelenirken birkaç katı fazlası da alternatif piyasa listeleme platformlarında yer alıyor.

10 sene öncesine dönüp Nakamoto’nun amacına ulaşıp ulaşmadığını sorarsak aslında hayır cevabını alırız. Pek çok uzmanın da dile getirdiği gibi güçlerin kontrolünden çıkarak bağımsız hareket eden bir piyasa hiçbir vakit olmadı. Mt.Gox gibi iflaslar ve dolandırıcılıklar da hesaba katıldığında kripto para piyasası manipülatörlerin elinde hapsolmuş durumda. Artık nereye çekilirse oraya giden bir pazar mevcut ve bundan en çok da minik yatırımcılar zarar görüyor.

 

https://www.theverge.com/2019/1/3/18166096/bitcoin-blockchain-code-currency-money-genesis-block-silk-road-mt-gox Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.