Bitcoin kazma oranı rekor düzeye ulaştı

Son dönemde kripto para birimlerinin kırılgan yapısı nedeniyle madencilerin yavaş yavaş karlılıktan uzaklaştığı ve madencilik yapmayı bıraktığı gelen haberler arasında. Hatta ekran kartı üreticileri de artık bu alandan gelir beklemiyor. Bununla birlikte önemli bir işaret geldi.

 

Rekor seviyede

 

Bitcoin biriminin hesaplama gücünü ifade eden Hash Rate ya da kazma oranı tarihi bir seviyeye çıkmış durumda. Pazarın adeta patlama yaptığı Ocak ayında bile günlük 40 kentilyon/s hesaplama sayısı altında kalan Bitcoin bu hafta 60 kentilyon/s sınırına yaklaştı ve tüm zamanların rekorunu kırdı. Ay ortasında da yine bu seviyenin küçük bir miktar altına kadar gelmişti. Yani ay içerisinde önemli bir yükseliş görüldü.

 

Ayrıca Bkz.Otonom robotlar aslan balığı avında

Bitcoin’in yükseldiği günlere denk gelen bu rakama bakarak analiz uzmanları artışın süreceğini düşünüyor. Ayrıca bu grafik madencilerin yeniden Bitcoin üretimine ilgi gösterdiğinin de işaretçisi. Yakın zamanda Japonya’nın büyük bir kripto madenci firmasının Bitcoin Cash kazımını bırakarak Bitcoin kazımına yoğunlaşacağı haberi gelmişti.

 

Elbette bu grafiğe bakarak kesin çıkarımlar yapmak mümkün değil. En azından kripto para piyasasının kırılgan yapısını devam ettireceğini söyleyen uzmanlar da mevcut. Bununla birlikte kazım gücünün rekor seviyelere çıkması geçmiş dönemdeki ekran kartı sıkıntısını yeniden alevlendirir mi merak konusu.

 

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.