Bitfinex yetkililerine önlem talebi, kripto para piyasası sarsıldı

Bitfinex yetkililerine tedbir talebi, kripto para piyasası sarsıldı Bütün Boyutta Gör

Kripto para dünyasının yalnızca Bitcoin’in yükselişine bağlı ışık halkası gelmesi ve bu nedenle manipülasyona açık olması kırılganlığı da beraberinde getiriyor. Yaklaşık 1 aydır bahar havası yaşatan kripto paralar dün gelen bir haberle sarsıldı.

Karmaşık ilişkiler ağı

Gündemde tekrar Tether ve Bitfinex borsası var. Hatırlanacağı üzere 2017 sonlarında kripto para dünyasında yaşanan altın dönemin piyasaya karşılıksız olarak sürülen USD Tether birimi sebebiyle yaşandığı bahis edilmiş ve soruşturma başlatılmıştı.

Keza Bkz. “İkinci nesil AMD Ryzen G serisi detaylanıyor”

Bu hafta ise New York savcılığı Bitfinex borsasının yöneticileri ve çatı şirket sahipleri hakkında yeni bir soruşturma başlattı. Hem varlıklarına ve Tether varlıklarına erişimlerine de önlem konulmasını istedi.

Soruşturmanın konusu Bitfinex borsasının zararlarını kapatmak için Tether şirketinden yüklü arz borç alması ve bunu açıklamaması olarak gösteriliyor. USD Tether biriminin güven bildirimi her USDT birimine karşılık kasada 1 USD gizlemek olduğu için bu tedarik karşılıksız kalmış oluyor.

Rapora tarafından geçen yıl Kasım ayında Bitfinex borsasının varlıklarını saklayan Crypto Capital ödeme platformu belirtilen ülkelerin aldığı karar doğrultusunda takriben 850 milyon dolarlık bir ödemeyi dondurmak zorunda kaldı. Bitfinex bu nedenle operasyon ve çekimlerde sorun yaşamaya başladı. O dönemde bu sorun sistemden kaynaklı olarak gösterildi.

Konuyu çözmek isteyen Bitfinex soluğu Tether şirketinde aldı ve yaklaşık 625 milyon dolarlık Tether fonu Bitfinex’e aktarıldı. Bitfinex bu yardımla mali sıkıntılarından kurtulmayı başardı. Mart 2019 tarihinde bu tedarik Tether şirketine geri ödendi. Hem önümüzdeki 3 yıl için 900 milyon dolarlık bir kredi ve yüzde 6 faizle geri ödeme anlaşması yapıldı. Tüm bu gelişmeler şirketlerin savcılığa yaptıkları savunmalarda ortaya çıktı.

Savcılık 850 milyon doların şirket operasyonları sonucunda oluşan zarar olduğunu ve bunun tedbir konulmuş para gibi gösterildiğini düşünüyor. Bitfinex zararını usulüne uygun olmayan yollarla kapatmayı deneyerek müşterilerini ve Tether kullanıcılarını kötüye kullanıyor.

Bitfinex ise açıklamalarının ardından olduğunu ve muhakkak bir zarar laf konusu olmadığını belirtiyor. bununla beraber Tether şirketinin USDT karşılıklarını yalnızca USD değil öteki kripto para birimleri olarak sakladığını itiraf etmesi gerçekten kripto para dünyasında ilişkilerin çok karmaşık olduğunu gösteriyor.

Bu konunun gündeme gelmesi ile birlikte Bitcoin dün gece belirgin bir düşüş yaşadı ve 5100$ seviyelerine yaklaştı. Piyasanın toplam değeri ise 175 milyar dolar civarına geriledi. Hali hazırda piyasanın yara sardığı görülüyor.

 

https://www.coindesk.com/bitfinex-ny-prosecutors-tether-850-million-allege Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.