Bitmain’in yeni madencilik cihazı Nvidia ve AMD’ye darbe vurabilir

 

 
Bitcoin madenciliği için ASIC isimli özel madencilik donanımları üreten Çinli şirket Bitmain, Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC’lerin takriben yüzde 80’ini üreterek halihazırda pazarında lider durumda. Bu yılın başında Ether madenciliği için optimize edilmiş yeni bir ASIC üstünde çalıştığını duyuran şirketin bu hamlesi dev ekran kartı üreticileri AMD ve Nvidia için endişe vericiydi zira Bitcoin madenciliği genelde ASIC kullanan dev madencilik şirketlerinin tekelinde olsa da ekran kartları kişisel kullanıcılar kadar Ether madenciliğinde kullanılabiliyor. Bitmain’in Ether madenciliğine özel ASIC üretimiyle ilgili son haberler ise iki büyük üreticiye olumsuz anekdot olarak geri dönmüş durumda.

 

ASIC üreticileri Ether madenciliğine yöneliyor

Wall Street’in önde gelen araştırma firmalarından olan Susquehanna, Bitmain’in imal sürecine paralel olarak AMD ve Nvidia ile ilgili beklentilerini düşürdü. Bir süredir Asya turunda olan Susquehanna analisti Christopher Rolland, Bitmain’in Ether ve öteki benzeri kripto paraların(ERC20 tabanlı kripto paraların) madenciliğinin yapılması için özel bir ASIC geliştirdiğini doğrularken bu cihazların 2018’in ikinci çeyreğinde müşterilere ulaştırılabileceğinin de altını çizdi. Üstelik Rolland’ın açıklamalarına göre Ether için optimize edilmiş ASIC cihazları üreten tek şirket Bitmain yok. Asya pazarında Ether’e özel ASIC’ler için çalışan en düşük üç şirket daha var.

 
Hem Bkz.AMD Radeon ekran kartları oyuncu markaları kadar boykot mu ediliyor? 

Ast Rolland’ın bu açıklamaları yakın tarihte Ether ve yarı kripto paraların madenciliğinde ekran kartlarının kullanılmayacağı şeklinde yorumlanıyor zira Bitcoin madenciliği konusunda ASIC’ler; AMD ve Nvidia’nın ekran kartlarından çok daha verimli ve bu verimlilik farkı Ether madenciliğinde de kendini gösterebilir. Bunlara ek olarak Rolland’ın raporuna tarafından madencilikle ilgili satışlar AMD’nin satışlarının takriben yüzde 20’sini ve Nvidia’nın ise gelirinin yüzde 10’unu oluşturuyor.

 

Kişisel kullanıcılara olumlu yansıyabilir  

Rolland’ın raporuyla hareket eden Susquehanna iki ekran kartı üreticisinin hisse değerlerine karşın tahminlerini değiştirdi. AMD’ye yönelik derecelendirmesini nötr’den negatife çeviren şirket AMD hisseleri için fiyat hedefini ise yüzde 29’luk düşüşle 13 dolarda 7.5 dolara indirdi. AMD’nin aksine Nvidia’nın, madencilik gelirlerinin kaybıyla mücadele etmesini sağlayacak zinde ve dirençli bir oyun endüstrisine sahip olduğunu vurgulayan şirket Nvidia’ya karşın hisse tahminini ise 215 dolardan 200 dolara indirdi. Buna karşılık Nvidia’nın nötr olan derecelendirmesi değiştirilmedi.

 

Bitmain ve diğer üreticilerin Ether’e yönelik operasyonlara başlaması Nvidia ve AMD’nin önemli kazanç kaybına uğramasına neden olacak gibi görünüyor. aynı zamanda kullanıcıları daha fazla ilgilendiren nokta ise iki şirketin gelecek dönemlere ait politikaları olacak. Günümüzde o kadar fazla bireysel kullanıcı kripto para madencilerinin ekran kartlarına yönelmesinden ve ekran kartlarına olan bu yoğun talebin ekran kartlarını ulaşılamaz ayla getirmesinden şikayetçi. İki ekran kartı üreticisinin madencilik gibi kayda değer bir pazarı kaybetmesi halinde bu şart değişebilir.

 

Ast iki şirket de madencilik pazarından basit basit sözünden dönmek istemeyecektir. Şubat ayında yapılan bir araştırmaya göre 2013 yılında kurulan Bitmain, 2017 yılını 3 ila 4 milyar dolar aralarında kar elde ederken yirmi dört yıldır etkinlik bildiren Nvidia aynı dönemde 3 milyar dolarlık kar elde etmiş durumda. Yalnızca bu istatistik bilimi bile kripto para madenciliğinin üretici şirketler için ne derece kıymetli olduğunu gösteriyor. Nvidia ve AMD’nin Bitmain ile olan rekabette ne gibi adımlar atacağı ise şu an için bilinmiyor. 

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.