Çalıştıkça Sahibine Para Kazandıran Bedava Zeki Telefon: M1

Kripto para madenciliği için zinde işlemcilere ihtiyaç duyuluyor. Merkezi olmayan blok zincirinde bilgi işlemeye asistan olan her aygıt, işlediği veriyle içten orantılı olarak kendi payını alıyor. Alınan bu pay, eğer borsalarda operasyon görebilen bir kripto paraya aitse, madencilik yapanlar para kazanabiliyorlar. Bitcoin, Ethereum ve daha pek çok kripto para bu şekilde işliyor. 

Kripto para madenciliği yapmanın bir yolu daha var: Bulut madenciliği. Merkezi bir işlemci kullanmak yerine, binlerce cihazın bulunduğu iki taraflı bir ağ ile yüksek bilgi operasyon gücüne ulaşmak olası. Electroneum gibi blok zinciri girişimleri ise bulut madenciliğine yasal düzeyde tartı veriyor. 

Coindesk’in aktardığı bilgilere tarafından Electroneum platformu, 80 dolar fiyata sahip bir akıllı telefon üretti. Bu telefonun en dikkat çekiçi özelliği ise platfomun kendi kripto parası olan ETN’nin madenciliği yapabilmesi. M1 adı verilen aygıt, açıklamalara kadar sahibine ayda 3 dolar layık Electroneum (ETN) kazandırabiliyor.

Anekdot: Bir ETN, şimdi 0,006 dolar. Electroneum’un toplam piyasa değeri ise 56 milyon doları buluyor. Eğer ETN’nin değeri yükselirse, akıllı telefon sahiplerinin kazandıkları ETN’lerin dolar bazında karşılığı da artmış oluyor. Muhakkak değerinde azalırsa, telefon daha eksik para kazandırıyor.

Şu lahza elimizdeki telefonların herhangi şekilde para kazandırmadıklarını düşünürsek, Electroneum M1 kulağa oldukça cazip geliyor. 

M1, 4G temas standardına sahipken, 8 GB RAM ve 32 GB depolama alanıyla birlikte geliyor. Çift SIM kart desteği yer alan cihazda, sekiz çekirdekli 1,3 GHz hızında bir işlemci bulunuyor. Açıkçası bulut madenciliği yapacak bir aygıt için günümüz amiral gemilerinde yer alan SD855 gibi işemci daha cazip bir seçenek olabilirdi. Daha zinde işlemci, daha süratli madencilik, az da olsa daha artı kazanç demekti. Nitekim bu kez cihazın fiyatı 80 dolar olamazdı.

Firmanın düşük sistem özelliklerini seçim etmesinin de epeyce geçerli bir nedeni var. Zira yüksek özellikli bir cihazı satış, yaygınlaştırmak baskı. Misal belirlemek icabında 2,0 GHz’lik 10 işlemcinin buluttaki toplam gücü; 1,3 GHz’lik 100 adet işlemciden daha eksik. Yani tekil olarak güçsüz olan fazla sayıda cihazı, uygun fiyatla daha çok kişiye satabilirsiniz. Bu da dolambaçlı olarak, bulut sistemindeki toplam işlemci gücünüzü arttıracaktır.

Arkasından 5 MP, önüne ise 2 MP’lik epey fena kameraya sahip olan M1, fiyatının hakkını veriyor(!). Firma, cihazın ilk olarak Güney Afrika’da satışa çıkacağını söylüyor. Cihazın küresel piyasada yer alması ve idareli olarak gelişmiş piyasalarda satılması ise biraz şiddet görünüyor. Türkiye’ye gelip gelmeyeceği konusu ise netleşmiş değil.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.