Denver belediye seçimlerinde oy devretmek için blockchain tabanlı Voatz kullanılacak

Blockchain tabanlı oy faydalanma uygulaması Voatz, Mayıs ayında Denver’de gerçekleşecek olan belediye seçiminde deneme edilecek. Bu Nedenle dört yıldır etkin olan şirketin, uygulamayı bir kez daha geniş kapsamda test edeceğini belirtelim.

Bu test ile birlikte faal olarak orduda çalışanlar ve ailelerinin yanı sıra denizaşırı ülkelerde olan seçmenler başvuru formu üzerinden oy kullanacak. Seçmenler bugün Voatz tarafından gönderilen bir bülten ile bu konuda bilgilendirildi. Tatbik üzerinden oy atamak isteyenler bir link aracılığı ile Voatz’a tescil olabilecek.

Voatz şimdiye değin 30’dan fazla başarılı deneme yürüttüğünü açıklama ediyor. Bunlardan ikisinin Tusk Philanthropies parasal desteğiyle Batı Virginia’da gerçekleştiğini belirtelim. Hatta Tusk Philanthropies’in verdiği desteklerle birlikte yatırımcı ve stratejist Bradley Tusk da New Yorker’da bu iki proje ile anıldı. 

Batı Virginia’da gerçekleşen bu iki projeden biri, yurtdışındaki vatandaşlara ve yurtdışında konuşlandırılmış askeri üyelere, telefonları üzerinden oy göstermek için Voatz’a erişti. Fakat bu erişim, sadece iki eyaletin sakinlerine açık olan küçük bir pilot proje olarak konumlandı. Uygulamanın teknolojisi, geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ABD’deki seçimlerde baştan test edildi. Bu testte ülkede yer alan 55 eyaletten 24’ünden yaklaşık 150 birey oy kullandı.

Voatz blockchainden faydalanan göz alıcı bir alternatif olarak konumlansa da, çoğu birey uygulamanın hacklenebilir olduğunu iddia ediyor. öte taraftan deniz fazla ülkelerde atama yapan ordu personelinin hemen kullandığı usul, Voatz’a kıyasla öyle de iç açıcı yok.

Genellike e-posta üzerinden oy kullanan personele bambaşka bir seçenek olarak sunulan Voatz, oyları, azami 32 “izinli” bilgisayar aralarında iletiyor. Diğer Taraftan bu bilgisayarlar, bir oyu kayıt altına almadan ve saymadan önce kullanılan oyun yasal olduğuna algoritmik olarak karar devretmek durumda.

Bu karar verme durumu ise yalnızca bir seçmenin birçok bambaşka adımdan geçerek kimliğinin tespit edilmesinden daha sonra gerçekleşiyor. Seçmenin tespit edilmesi için izlenilen adımlar arasında, seçmenin, bir telefon numarası ve sekiz haneli bir kod girmesi, kendisinin ya da ehliyetinin bir fotoğrafını göndermesi yer alıyor.

Benzer şekilde seçmenin bir sonraki adımda yüzünün videosunu çekmesi ve yüklemsi de gerekiyor. Böylece bu veriler yüz tanıma teknolojisi göre işlenerek oyu kullanan birey ile seçmenin aynı insan olup olmadığı doğrulanabiliyor.

Denver şehri, 4 bin uluslararası seçmenin uygulamayı uygulamak için uygun şartlara sahip olduğunu ifade ediyor.

Görsel Kaynak: Getty Images

Voatz

Favorilere Ekle

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.