Facebook, WhatsApp’ta Transfer Edebileceğiniz Bir Kripto Para Geliştiriyor

Blok zinciri, devletlerden önce dev teknoloji şirketlerinin hedefine giren bir teknoloji oldu. Facebook, bulut sistemlerinde blok zinciri göstermek üstüne çalışıyordu, sonunda finansal bir çözümle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Şirket, WhatsApp kullanıcılarının aktarma edebilecekleri, kendine has bir kripto para birimi geliştiriyor.

Bloomberg’in sunduğu detaylara tarafından sosyal medya ve reklam devi Facebook, WhatsApp merkezli bir kripto para biriminin üzerinde çalışıyor. Başvuru içerisinde para transferleri gerçekleştirmek için kullanılacağı söylenen kripto para sistemi, ilk etapta sadece Hindistan’daki bankaların havale işlemlerine alternatif olacak.

Haberin kaynakları, söz konusu kripto para biriminin hukuki soruna neden olmamasını sağlamak için çalışıldığını söylüyorlar. Kripto paralara karşısında devletlerin ve milletlerarası örgütlerin konuşma ve tutumu hala netleşniş yok. Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma servisi WhatsApp’ın sahibi olan Facebook, uygulamasını kurban belirlemek istemeyecektir. bu nedenle WhatsApp’ın kripto para güncellemesi yakın zamanda gelmeyebilir.

Peki neden önce Hindistan?

Facebook’un Hindistan’ı seçim etmesinin bir öteki önemli nedeni, ülkede 200 milyonu aşkın WhatsApp kullanıcısının bulunması. Geçtiğimiz sene, ülkedeki internet hizmeti fiyatları hemen hemen yarı yarıya ucuzlayınca, WhatsApp’ın kullanıcı sayısı kısa sürede iki katına çıkmıştı.

Hindistan’daki bankaların elinde tuttuğu havale piyasası çok kayda değer. Dünya Bankası verilerine tarafından Hint havale piyasası, ülkenin GSYİH miktarının %2.8’ini elinde bulunduruyor. Facebook, açık şekilde varlığını borçlu olduğu reklamcılık dünyasına alternatif bir gelir kaynağı arıyor. Bu hareketinin nedeni, son zamanlarda çoğalan veri skandallarından dolayı bütün şirketleri bekleyen yasal bir darbe olabilir.

Facebook’un 2018 içerisindeki kripto para kararsızlığı:

Geçtiğimiz Ocak ayında Facebook, yanıltıcı ve hilebaz kripto para birimlerinin reklamlarını engellemek için bütün kripto para reklamlarına yasaklanmış getirmişti. Mayıs ayında ise Messenger ekibinin başındaki David Marcus, Facebook’un blok zinciri operasyonlarını idare eden kişi olarak atandı. Marcus, o sıralar San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase’in idare heyeti üyesiydi.

Haziran ayına geldiğimizde Facebook’un kripto para reklamları yasağını kaldırdığını gördük. Kripto paraların çekirdek projeleri olan ICO’ların reklamları ise hala yasaklanmış durumda. Yani Facebook’ta dolaşırken gördüğünüz reklamlar ya kripto para borsalarına veya borsalarda bulunan kripto paralara ait oluyorlar.

David Marcus, Ağustos ayına geldiğimizde Facebook’taki görevinin tarafsızlığı için Coinbase idare kurulundan istifa etmişti. Bu istifa, şirketin büyük planlarına hedefe kilitlenmek için attığı bir adımdı.

WhatsApp’ın geçtiğimiz ay reklam yayınlayacağının ortaya çıkması, belki de önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak yeni bir bankacılık sisteminin temellerini atmaya yöneliktir. Bu bankacılık sisteminin arkasından olmak isteyen şirket ise kendini uzun süredir belli ediyor.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.