Hamas’ın aldığı Bitcoin bağışlarını İsrailli girişim ortaya çıkardı

Hamas’ın aldığı Bitcoin bağışlarını İsrailli girişim ortaya çıkardı Tam Boyutta Gör

Senelerdir İsrail kontrolü aşağıda yer alan Gazze Şeridi’nde bağışlarını Bitcoin üzerinden almaya çalışan Hamas’ın bu çabaları İsrailli bir girişimin filtresine takıldı. Teşebbüs konumuna kadar bağışçıları bulmayı başardı.

Filtreden kaçamadı

Gelen bilgilere göre Katar’dan aylık 15 milyon dolar destek almasına müsade verilen Gazze Şeridi’nde baskıyı aşabilmek namına Hasam grubu Bitcoin bağılı kabul etmeye başladı. bununla birlikte Bitcoin adresini Telegram üzerinden paylaşınca işler umduğu gibi gitmedi.

Ayrıca Bkz. “Kurucusu ölen kripto para borsası iflas koruma başvurusu yaptı”

Whitestram adındaki blok zinciri verileri toplayan girişim Telegram’daki paylaşımı gördükten sonradan harekete geçti. Bitcoin adresinin izini süren girişim Coinbase borsası üstünde bir hesap olduğunu ve Gazze Şeridi’nden bir Bitcoin tüccarının Binance hesabından takriben 2500$ değerinde bağış yaptığını ortaya çıkardı. Ardından bunu güvenlik güçlerine bildirdi.

Hamas grubu ABD’de terör örgütü kabul edildiği ve Coinbase de kuşkusuz terör finansmanına müsade vermediği için Hamas’ın hesabının kapatıldığı tahmin ediliyor zira grup Telegram üzerinden ikinci bir Bitcoin adresi daha paylaşmış.

Girişim bu adresi de peşine düşüp takip etti ve bu defa Bittrex, Coinbase, Binance, Vilkov, CoinMixer gibi platformlardan aktarım yapıldığını tespit etti. Girişimin bunu da yetkililer ile paylaştığı açıklama ediliyor.

Bugüne dek öyle çok kripto para borsasında üçkâğıt ve siber atak olayları sonrasında hesapların boşaltıldığını duymuştuk. Yetkililer kripto paraların öbür cüzdanlara aktarılarak ortadan kaybolduğunu ve takip edilmesinin muhtemel olmadığını ifade etmişti. bununla birlikte yaşanan gelişmeler gerçekten cüzdan sahibine varana dek takip edilebileceğini gösteriyor. Bu da merkeziyetçi olmayan blok zinciri konseptinin güvenliğini sorgulamamıza neden oluyor.

 

https://www.cryptoglobe.com/latest/2019/02/hamas-tried-to-receive-bitcoin-donations-through-coinbase/ Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.