Kripto parada 2019’da 5 trend!

Türkiye’nin teknolojiye ilgi duyan genç ve dinamik nüfusu, küresel fintech devleri için alımlı bir pazar oluşturuyor. 2018 yılı içinde ABD pazarından önce Türkiye’de faaliyete geçen Londra merkezli kripto para borsası DSX, geçtiğimiz haftalarda ise Türk Lirası üzerinden, Türkçe dil desteğiyle kripto alım satım hizmeti sunmaya başlamıştı. DSX CEO’su Mike Rymanov, Türkiye’nin 2019 yılında FinTech ve kripto alanında heyecanlandırıcı gelişmelere öncülük edeceğini belirterek, bu yıl en çok konuşulacak beş ana trendi açıkladı:

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri

Kripto para hukuki çerçeveye oturuyor

Kripto paralara ilişkin hukuki düzenlemeler 2019 yılında da artarak devam edecek. Finans ekosistemini denetleyen hukuki otoriteler, kripto para dünyasında da laf sahibi edinmek isteyecek. Kripto para dünyasına adım atan büyük ölçekli finans kuruluşlarına 2019 içinde her geçen gün bir yenisi eklenecek.

Ekonomi mobil öncelikli hale geliyor

Günlük yaşamın her alanında o kadar fazla işlem için kullanılan zeki telefonlar, rutin parasal etkinlikler için de vazgeçilmez ışık halkası gelecek. Kimlik düzeltme ve güvenlikte, iki kişi arası transferlere ve alım satım işlemlerine dek her türlü finansal işlemde öncelikli olarak akıllı telefonlar kullanılacak. 2020’de tümüyle nakitsiz bir topluma dönüşemesek de, bu dinç hedefe bir adım daha yaklaşmış olacağız.

Blockchain kripto paranın ötesine geçiyor

Iş dünyası 2019’da blockchain’i sadece finansal işlemler için değil; bugün o kadar fazla sektörü etkileyen zorlukları ve süreçlerdeki engelleri daha etkin biçimde aşabilmek için kullanmaya başlayacak. Bu sene azami öne çıkacak dilekçe senaryolarının başında ise hissedar oylarının blockchain ile doğrulanması, bu sayede yıllık genel kurullarda şeffaflık ve güvenliğin sağlanması geliyor.

Yapay zeka “buzları eritecek”

Finans sektöründe bankalar ve diğer hizmet sağlayıcılar ile alıcı arasında dijitalleşme sebebiyle zayıflayan ilişki, yapay zeka teknolojisi baştan sona her yerde güçlenecek. Büyük veriyi ileri seviye meslek analitikleriyle anlamlandıran reformcu teknolojiler, daha önce hiç bankacılık hizmeti almamış kişiler için bile kredi skorları belirleyecek.

Asıl trend: finansal katılımı artırmak

FinTech dünyasının 2019 gündeminde, bugüne kadar bankacılık veya geleneksel finans servislerine ulaşmakta güçlük çeken tüketiciye varmak var. Özellikle gelişmekte olan pazarlarda finansal erişimi teknoloji yoluyla çoğaltmak, FinTech dünyasının büyümesinin en etkili yolu olarak görülüyor. bu nedenle “önce mobil” stratejisi, suni akıl destekli tehlike yönetimi ve blockchain tabanlı şeffaflık büyük tartma taşıyor.

Önceki HaberLG’den CES 2019’da şelale şovu!  

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.