Kurucusu ölen kripto para borsası iflas koruma başvurusu yaptı

Kurucusu ölen kripto para borsası iflas koruma başvurusu yaptı Tam Boyutta Gör

Kanada’nın en büyük borsasıyken kurucusunun ölümüyle sarsılan QuadrigaCX, çabuk bir şekilde iflasa sürüklendi. Sebebi ise soğuk cüzdanlardaki özel anahtarların sadece kurucunun bildiği sır bir yerde saklanmasıydı.

QuadrigaCX nasıl bir borsa?

QuadrigaCX yalnızca bir kripto ticaret borsası değildi. aynı zamanda banka üzerinden para aktarılarak kripto para satın alınabilen ve anlaşmalı noktalarda kripto mobil ödeme yapılabilen bir platformdu. Bu statüsü onu geçen yıl karışık bir problem ağının içerisine sokmuştu.

Ülkede yetkili kurumlardan lisans bölge ilk borsa olmasına rağmen hesap sahiplerinin kimliklerinin belirlenememesi nedeniyle Kanada Ticaret Bankası kadar bazı fonları dondurulmuştu. Borsa bir taraftan bununla uğraşırken diğer taraftan mobil ödeme ortaklarından bazıları mevcut bakiyeyi devretmemesi nedeniyle davalık oldu.

Keza Bkz. “Tesla ilk önce defalarca iki çeyrekte kar elde etti”

Sıkıntılar sebebiyle kullanıcılarına ödeme yapmakta zorlanan borsanın kurucusu Gerald Cotten, Aralık 2018 tarihinde Hindistan’a yaptığı bir seyahat esnasında hayatını kaybetti. Böylece fazla kişi bunun uydurma olduğunu iddia etse de borsa sözcüsü ölüm belgesinin ellerinde olduğunu açıklama ediyor.

QuadrigaCX kripto para hesaplarını çevrim dışı soğuk cüzdanlarda tutmaktaydı. Bunların özel anahtarları da yalnızca Cotten’deydi. Yani toplamda 140 milyon dolarlık kripto para birikiminin tek yöneticisi Cotten’di.

Kurucusunun ölümüyle birlikte borsa kullanıcılarına ödeme yapamadı ve akabinde iflas koruma başvurusu geldi. Uygulama ile birlikte sahiden borsanın ne değin mağdur durumda olduğu da ortaya çıktı.

Belgelere kadar borsanın 110 bin kullanıcısı mevcut. Bu kullanıcıların 140 milyon dolarlık kripto para ve 50 milyon dolarlık da nakit para hesapları bulunuyor. Ne var fakat borsanın elinde bunların hiç birisi değil. Hali hazırda 300 bin dolar civarında bir paranın kaldığı açıklama ediliyor. Bunun en büyük sebebi ise Kanada Ticaret Bankası anlaşmazlığı ve üçüncü taraf ödeme sistemlerinin bakiyelere el koyması.

Cotten’in eşi soğuk cüzdan anahtarlarını aradığını fakat hiçbir yerde bulamadığını açıklama ediyor. Hatta bilgisayarına sızmaya çalıştığını ama başarılı olamadığını da vurguluyor. Borsanın umudu ise 5 Şubat tarihinde yapılacak olan duruşmada iflas koruma kararı alınması ve faaliyetlerine devam etmesi.

Bazı kaynaklar kurucunun bütün anahtarları yanına tutmasının son derece tehlikeli ve olmaması gereken bir hareket olarak yorumluyor. Olasılıkla soğuk anahtarları mevtadan elde yapabilmek de muhtemel olmayacak.

 

https://www.coindesk.com/quadriga-creditor-protection-filing Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.