Mac App Store’da Kripto Para Madenciliği Yapan Bir Takvim Uygulaması Bulundu!

Apple’ın orijinal yıllık uygulamasının gelişmiş versiyonu olduğunu bahis eden bir kullanım, kullanıcıların izni dıştan kripto para madenciliği yaptığı gerekçesiyle kaldırıldı.

Mac App Store’da yer alan Calendar 2 adlı kullanım, kağıt üzerinde Apple’ın orijinal takvim uygulamasının ‘gelişmiş’ bir versiyonu olarak görünüyor. Lakin anlaşılan uygulamanın en ‘gelişmiş’ özelliği, kullanıcıların isteği dışarıya kripto para madenciliği gerçekleştiriyor olması.

Mac App Store’da kullanıcıların premium özelliklere erişmesi için para ödemesi yerine kripto para madenciliğine müsade vermesini talep eden bazı uygulamalar bulunuyor. Lakin Calendar 2, kötü niyetli olarak kripto para madenciliği yapan bilinen tek uygulama ve bu nedenle başvuru mağazada 5 üzerinden sadece 2 puan almış durumda.

Calendar 2 uygulamasını kullanan bir Mac kullanıcısı, Twitter üzerinden paylaştığı yazısında uygulamayı bulup silene kadar uygulamanın CPU’yu %200 performansla az daha yiyip bitirdiğini söyledi. Apple’ın uygulamalar için kripto madenciliğini yasaklayan bir kuralı bulunmuyor. böylece başvuru uzun zaman App Store’da varlığını sürdürmeye devam etti.

Ama başlıca sorun şu ancak uygulamadaki bir hata nedeni ile kullanıcılar kripto para madenciliğini devre dışı bırakamıyorlar ve daha da kötüsü başvuru formu, madenciliğin fazla üzerinde CPU sömürüyor. Uygulamanın geliştiricisi Qbix, bu hataları düzeltmek için çalıştığını açıkladıktan kısa zaman sonra başvuru formu App Store’dan kaldırıldı. Fakat uygulamayı Apple mı kaldırdı yoksa Qbix mi geri çekti, şu an için bilinmiyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2018/3/12/17110810/apple-app-store-mac-cryptocurrency-monero-calendar-2-qbix

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.