Merkez Bankaları dijital paralarını oluşturma konusunda çekingen

Bank for International Settlements (BIS) kadar yapılan araştırmaya göre merkez bankalarının dijital para birimleri oluşturma konusunda çok istekli olmadığı ortaya çıktı.

Aralarında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın da bulunduğu tam 63 öbür ülkenin merkez bankasının katıldığı araştırmada meydana çıkan sonuçlar, merkez bankalarının çoğunun dijital para birimleri konusunda özenli davranıyor. Merkez bankaları konuyu genellikle kavramsal bir aşamada olduğunu değerlendirirken, dijital para birimlerini araştırma ve trendleri peşine düşüp takip etme konusunda da geride kalmıyorlar. Kısacası merkez bankaları bu konuyu olur ya azıcık uzakta lakin pürdikkat izliyorlar.

Her ne değin araştırmanın genel çıktısı, merkez bankalarının duruşunun çekimser olduğunu söylüyor olsa da, bir takım bankaların bu alanda testler yaptığı ve kendine has koşullarıyla birkaç merkez bankasının harekete geçerek kısa veya orta vadede dijital para birimleri çıkabileceğinin de altı çiziliyor.

Raporda İsveç’in e-Krona‘sı ve Uruguay’ın e-Peso‘su örnek gösterildi. Kısacası rapor gerçekte bu alanda öncü olan merkez bankaları olduğunu da gösteriyor. Bunun yanı sıra araştırmanın dünya nüfusunun çok büyük bir kısmını sorumluluk alanında bulunduran toplam 63 merkez bankasından oluşması da yakın gelecekte merkez bankalarının çıkartacağı dijital para birimleri ile nasıl ve ne süre tanışacağımızın da bir göstergesi olabilir.

Dijital para birimleri konusunda egzersiz yapacağını söyleyen merkez bankalarının sayısı da geçtiğimiz seneye tarafından artmış. Kısacası merkez bankaları kendi dijital para birimlerini yaratmak adına araştırma ve çalışmalar yapma konusunda açıklar. Oysa kısa vadede bir dijital para birimi ihraç etme sorusuna merkez bankalarının yüzde 85’inden fazlası çok düşük ya da biraz düşük olanak cevabını vermiş durumda.

Bank for International Settlements BIS e-Krona e-Peso TCMB Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Favorilere Ekle

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.