Rusya’da Kripto Para Hırsızlıklarını Alıkoymak İçin Emsal Bir Karar Alındı!

Son yılın en ihtilaflı konularından olan kripto paralar, böylece çok ülkenin ilgili devlet birimlerini mali teknoloji konusunda incelemeler yapmaya itiyor. Rusya yargı bakanının yaptığı talimatlar, ülkedeki kripto para hırsızlıklarının önüne geçebilir ve uzun vadede piyasaları olumlu yönde etkileyebilir.

2017 yılının sonuna kadar kripto para piyasası böylece süratli bir yükseliş yaşadı oysa, bir anda bütün dünya bu yeni teknolojinin ne kadar geçerli olduğunu tartışmaya başladı. Temelinde fazla daha geniş imkanlar sunan Blok Zinciri adındaki bir teknolojiyi taşıyan kripto paralar, o kadar çok ekonomisti de birbirine düşürdü. Aylardır süren tartışmaların asıl konusu ise bu zamana dek fiziksel bir karşılık görmeye alıştığımız para kavramının soyutlaşması.

Kripto para piyasasında 2018’in üç ayında yaşanan krizin en büyük etmenleri arasında, Çin’deki bir borsanın milyonlarca doları çaldırması da vardı. Dijital olan her sistemin bir açığı olduğu için paranın dijital olması da benzer olayların daha çok yaşanacağı anlamına geliyordu. Yatırımcının güveni azalınca az önce mağdur olmamış milyonlarca insan parasını geri çekti, piyasa geriledi.

Devletler ise yaygınlaşması ve geleneksel paranın yerini alması artık olan bu sistemdeki açıklara aleyhinde yasal yollar aramaya başladılar. Ilk haber Rusya’dan geldi. Rusya Hak Bakanı Konovalov, yaptığı açıklamada bakanlığın kripto paralar konusunda bir fikirde uzlaştığını duyurdu. 

Bakan, kripto para birimlerinin yasal olarak mal biçiminde tanımlanması gerektiğini açıkladı. Bu izah etme, Rusya’daki yatırımcıların elindeki kripto paraları üzerinde hukuki hak sahibi olmalarını sağlayacak, dolayısıyla hırsızlık gibi vakalarda yasal cezalar uygulanabilecek. Mesela şu an elinizdeki kripto paralar çalınsa, dünyanın böylece çok uygun yasal bir muhatap bulamıyorsunuz. Bu koşul da bilgisayar korsanlarını motive ediyor ve hırsızlık vakalarının sayısı artıyor.

Kripto para birimlerinin mülk olarak tanımlanması namına hazırlanan yasa tasarısı derhal eskiz halinde Rus yetkililerinin elinde bulunuyor. Eğer resmileşirse, Rusya’daki kripto para piyasası stabil bir hal alacaktır ve yatırımcı sayısı da artacaktır. Biliyoruz ancak dijital dünyada, konu para olsa bile siyasal sınırlar işlemez. Yani Rusya’nın bu yasayı yürürlülüğe sürmesi durumunda küresel kripto para piyasasında da olumlu yönde hareketlenmeler bekleyebiliriz. 

Keza Rus bakan, kripto para birimleri ve teknolojileri geliştikçe ilgili yasaların da düzenlenmesi gerektiğini savunarak emsal bir bakış açısı sunuyor. diğer taraftan başlıca kayda değer olan, bu para birimlerinin piramit sistemleri altında büyümeleri engelleyerek hileli kazançların önlemek.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.