Samsung’dan Ethereum Tabanlı Kripto Para Birimi Geliyor: Samsung Coin

Geçtiğimiz yıldan bu yana kripto paralarla arası epey haşır neşir olan Samsung’un kendi kripto para birimi üstünde çalıştığı ortaya çıktı. Firmaya yakın kaynaklardan data edindiğini söyleyen CoinDesk Korea, laf konusu kripto paranın Ethereum blok zincirini taban alan yeni bir blok zinciri üzerine yapı edileceğini söylüyor. 

Çalışmaların hala deneyde kullanılan boyutta olduğu belirtiliyor. Hem Samsung’un kripto para planının yeni cins ödeme sistemlerinde kullanılmak üzere planlandığı ve şirketin “kablosuz teknoloji” çalışmalarının bir parçası olduğu söyleniyor.

Samsung’un içinden olduğu söylenen bir kaynak CoinDesk’teki “Ethereum Bölge Adı Servisi, NFT’lere takriben 300 bin “.eth” uzantılı bölge adı verecek” haberinde bir takım açıklamalarda bulundular:

“hemen özel bir blok zinciri üzerinde çalışıyoruz. Geleceğin halka açık blok zinciri bu olabilir, ancak benim düşünceme göre hibrit bir yapıya sahip olacak. Yani halka açık ve dar blok zincirlerinin bir kombinasyonu gibi”

NFT, ya da açılımıyla “Non-Fungible Tokens” gerçekten yeni tür idareli bir terim. Türkçede “eşsiz bölüm” olarak aşina NFT’lerin her birimi birbiriyle eşdeğer değere sahip olmuyor. Örneğin 1 TL ile bir diğer 1 TL’yi değiş tokuş ederseniz elinizdeki eğer değişmiyor. Ama NFT özelliğindeki bir değerin birim başına değeri istikrarsızlık gösterebiliyor.Hem özgün olmayan Bitcoin ve TL gibi birimleri 0,5 gibi ifadelerle bölebilirken, NFT’leri bölemiyoruz.  NFT’ler, bu zamana dek CryptoKitties ismindeki mobil oyunlarda kullanılıyorlar.

Samsung, kripto para borsalarına da girebilir:

CoinDesk’in sunduğu detaylara göre Samsung, kendi blok zinciri üzerindeki çalışmalarını bitirdiği zaman Samsung Coin adını verdiği bir kripto parayı kullanıma sunabilir. Kaynaklara göre Samsung Coin kripto para piyasalarında da operasyon görebilecek bir potansiyele sahip olacak. Bu da tıpatıp Bitcoin ve Ethereum gibi borsalarda operasyon göreceğini gösteriyor.

bundan başka Samsung’un Samsung Pay adında bir mobil ödeme sistemi bulunuyor. Firma Samsung Coin’i bu kullanım ile bir araya getirip, müşterilerine süratli ödeme seçenekleri de sunabilir. 

Açıklamalara kadar Samsung’un blok zinciri üzerindeki çalışmaları faal olarak son 1 yıldır devam ediyor. 20 Şubat’ta tanıtılan amiral gemisi ailesi Galaxy S10 cihazlarında bile blok zinciri tabanlı dijital imzaları destekleyecek özellikler bulunuyordu.

Geçtiğimiz Mart ayında ise Samsung, resmen ERC20 standartlarına yerinde olan bir kripto para cüzdanını duyurmuştu. Bu cüzdan Türkiye dahil pek fazla ülkede hala etkin olarak kullanımda değil ve test çalışmaları devam ediyor. 

Galaxy S10 ailesinde yer alan özellikleri ve dağıtık başvuru desteğini, Samsung Pay’i ve CoinDesk’in devlete ait kaynaklardan elde ettiği iddiaları bir araya getirince, Güney Koreli şirketin niyetini okumak zorlama yok. 

Bakalım Samsung’un blok zinciri ve Samsung Coin hakkında önümüzdeki günlerde neler göreceğiz.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.