SIM kart dolandırıcılığı tamamen kripto para hırsızlığı yapan adam, 10 yıl hapis cezası aldı

SIM kart dolandırıcılığı sayesinde kripto para hırsızlığı yapan adam, 10 yıl hapis cezası aldı Tam Boyutta Gör

 

20 yaşındaki ABD vatandaşı Joel Ortiz, asgari 5 milyon dolar bedel kripto parayı SIM kart dolandırıcılığı sayesinde çaldığı için 10 sene hapis cezasına çarptırıldı. Takriben 40 kişiyi laf konusu yolla dolandırdığını itiraf eden Ortiz, bu suçtan canice alan ilk insan oldu.
Keza Bkz. “ProgPoW’un Ethereum ağına entegrasyonu gecikecek”  

SIM kart değişikliği, hırsızlar kadar kripto para ve sosyal ağ hesap bilgilerini ele geçirmek için son zamanlarda çoğunlukla kullanılmaya başlanan bir dolandırıcılık yöntemi. Yöntem; sahibinin rızası olmadan, mevcut telefon numarasının öbür bir SIM karta aktarılmasıyla işliyor. GSM şirketini arayan kötü niyetli birey, SIM kartını kaybettiğini ve numarasının yeni bir telefona aktarılmasını talep ediyor. Laf konusu talep kabul edildiğinde, hırsızlar hedeflerindeki hesabın iki kademeli doğrulama mesajlarını yoklama ederek bahse konu hesabı ele geçilebiliyor.

Cezanın caydırıcı olması umuluyor

Yöntemin hırsızlar için altın bedel olabileceği açıklama edilmiş. Florida’da yaşamış bir adam, birden çok eyalette kurduğu kabahat çemberi sayesinde kripto para hırsızlığı yaptığı gerekçesiyle geçtiğimiz yıl tutuklanmıştı. Bahsedilen yöntem yüzünden 23 milyon dolar değerinde kripto para dolandırıcılığına kurban gittiğini iddia eden bir BEYGIR&T müşterisi de firmaya dava açmıştı.

Yetkililere tarafından Ortiz’e bahşedilen canice, bu cins eylemleri gerçekleştirme arzusu olanları engelleyebilir.

https://www.theverge.com/2019/2/3/18209286/sim-hijacking-theft-california-man-jail-time-plea-deal-cryptocurrency Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.