Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan blockchain projesi açıklaması

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya tarafından bakanlık blokzinciri konusunda çalışmalara başlayacak ve Blokzincir Türkiye Platformu’na üye olacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan göre yapılan açıklamaya kadar bakanlık yeni bir blockchain projesi için de kolları sıvamış durumda.

Ilk Olarak açıklamanın bir bakan düzeyinde gelmesinin epeyce kayda değer olduğunu söylememiz gerekiyor. Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye’nin milletlerarası kuruluşlar nezdinde akredite birincil “Davranışsal Halk Politikaları” birimini barındırdığını açıklarken, politiklara yeni konseptler kazandırmaya devam etttiğini söyledi. Blokzincir teknolojisinin birbirini tanımayan ya da birbirlerine güvenmeyen tarafların iki taraflı bir platform üzerinden bir aracıya gereklilik duymadan operasyon gerçekleştirebilecekleri yeni bir tescil teknolojisi olduğuna muhabere eden Pekcan, çoğu uzmanın blokzincir teknolojisinin gelecek dönemde, geçmişte internetin yarattığı türden büyük bir etki yaratmasını öngördüğünü dile getirdi.

Ticaret Bakanlığı olarak Türkiye’nin dış ticaret işlemlerinde dijital mutasyon karşılamak için çalışacaklarını ve blockchain teknolojileri baştan sona kurumlar arası koordinasyonun yeni bir ebat kazanacağına da uyarı çekti. Yeni sistem üstünde çalışmaya başladıklarının açıklamasını yapan Pekcan, deneme ve kabul işlemleri gibi ürünlerin gümrükte beklemesine sebep olan birçok işlemin yeni yapıyla artık sorun olmaktan çıkacağını belirterek, “Artık bambaşka kurumların aynı testler istemesi sebebiyle yaşanan kayıpların önüne geçilecek.” dedi.

Dijital dönüşüm gerçekleştiren Singapur gibi ülkelerle yapılan görüşmelerin yeni bir dönemin habercisi olduğunu gösteren Pekcan, blokzincir teknolojilerinin kamu politikalarına entegrasyonunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci 100 Jurnal Eylem Planı‘nda da yer aldığını anımsattı.

Türkiye Bilişim Vakfı’nın bir girişimi olan “Blokzincir Türkiye Platformu”na aza olacaklarını gösteren Ruhsar Pekcan, platformun ilk halk üyesi olacaklarını açıkladı. Platformda yetersiz olan ulus perspektefini getireceklerini aktaran Pekcan, bu alanda egzersiz ve analizlerin gerçekleştireleceğini belirtti.

9 Ocak’ta imzalanacak

Ticaret Bakanı Pekcan, daima olduğu gibi blokzincir konusunda da sahadaki aktörlerle konuşarak politikalarını şekillendirdiklerini belirterek şöyle konuştu:

Bu kapsamda 9 Ocak’ta Kamuda Blokzincir Konferansı düzenlenecek ve Bakanlığımız ile Blokzincir Türkiye Platformu arasında bir mutabakat zaptı imzalanacak. Laf konusu mutabakat zaptı bu alandaki iş birliğimizin kurumsallaşmasına önemli bir katkı maddesi sağlayacak. Kamunun blokzincir stratejisinin oluşturulması için esas olacak konferansa 30’dan fazla ulus kurum ve kuruluşunun katılması bekleniyor. Blokzincir alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarının üst seviye yöneticileri ve Blokzincir Türkiye Platformunun yöneticileriyle özel olarak buluşacağız.

Blockchain Türkiye Platformu Blokzincir Türkiye Platformu Recep Tayyip Erdoğan Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanlığı

Favorilere Ekle

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.