Türkiye’nin de Bulunduğu Rapor: Merkez Bankaları, Kripto Para İşine Hala Mesafeli

The Bank of International Settlements (BIS)’in yayınlamış olduğu yeni rapora kadar, merkez bankalarının büyük kısmı, kendi kripto paralarını tümdengelim konusunda önemli çekincelere sahipler.

İsviçre’nin Basel kentinde sabit olan Bank of International Settlements (BIS), merkez bankalarının arasında işbirliği ve koordinasyonun kurulabilmesi amacıyla resmileşmiş olan bir organizasyon. Organizasyonun derhal 63 üyesi bulunuyor ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da organizasyonun üyeleri aralarında.

Bankanın yapmış olduğu araştırmada, ülkelerin merkez bankalarının kripto para üretme konusundaki tavırlarını inceledi. Elde edilen sonuçlar da bir rapor haline getirilerek yayımlandı.

Bankaların takriben % 70’i kendi dijital paraları üzerine o veya bu şekilde çalıştıklarını söyledi. Bu merkez bankaları, dünyadaki nüfusun yüzde 80’ini ilgilendiriyor.

İsveç, Uruguay ve Güney Afrika’nın da aralarında bulunduğu bir takım ülkeler pilot uygulamalar deha geliştirdi. BIS’in araştırmasına tarafından merkez bankalarının içinde kendi dijital parasını üretme iznine sahip olanların oranı dörtte bir bile değil. Bankaların yüzde 40’ı da bu konunun geleceği hakkında muhakkak birşey söyleyemiyor. Rapora tarafından muhakkak sayıda merkez bankasının pilot çalışmaları var ve bu bankaların bile çoğu kısa ya da orta vadede kendi dijital parasını çıkarmayacak.

Raporun ortaya koyduğu bir diğer gerçek, merkez bankalarının epeyce itinalı olarak ilerledikleri. Çoğu merkez bankası için yeni sistemin maliyeti getirisinden önde. Ukrayna gibi bir takım ülkelerde kripto paraların serbestleştirilmesini savunan politikacılar var. Bu politikacılar kripto paraların gelişmesine müsade verilmesi, büyük ticari kuruluşların da finans teknolojilerine katılım göstermesi taraftarı. yine de bu konuda atılan fazla eksik adım var.

Raporda dikkat çeken bir başka nokta ise kripto paraların çoğunlukla iki ayrı amaçla kullanılmak üzere üretimi fikri. Buna göre merkez bankalarının ürettiği dijital paralar iki öbür şekilde kullanılacak. Bunlardan birincisi, bankalararası parasal işlemlerin gerçekleştirilmesi için kullanılacak olan ve büyük meblağları temsil edecek olan, toptan satılan dijital paralar. Diğeri ise var olan banknotların ve madeni paraların yerine geçecek olan dijital paralar. yine de birçok merkez bankası görevlisinin BitCoin’i paranın geleceği olarak yok, hoş bir niş mahsul olarak gördüğü de reel.

Raporda son olarak da merkez bankalarının dijital para birimlerine olan yaklaşımlarına yer verildi. Buna göre dijital paralar merkez bankalarının gözünde daima ufak kalacak paralar olarak göze çarpıyor. Sebebi ise dijital paraların jurnal alış verişte çok kabul görmemesi, ahenklilik sorunları, halkın sistemin risklerini iyi anlaması ve kısıtlamalar ile ilk elden yasaklar.” olarak göze çarpıyor.

Kaynak : https://news.bitcoin.com/report-claims-central-banks-are-cautious-about-issuing-their-own-digital-currencies/

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.