Ünlü rahat madencilik yazılımı Coinhive kapanıyor

Ünlü gizli madencilik yazılımı Coinhive kapanıyor Bütün Boyutta Gör

Kripto para piyasasının patlama yapması ile birlikte madenciliğin yanına yeni bir kazanç modeli daha ortaya çıkmıştı. Kuytu madencilik yazılımı adı verilen kodlar internet sitelerine ya da uygulamalara entegre edilerek kullanıcıya ayrım ettirmeden cihazın donanım kaynaklarını sömürüyor ve kripto para kazıyordu.

Coinhive nedir?

Siber saldırganların en kolay para kazanma yolu olarak deyiş edilen bakımlı madencilik yazılımları kripto para piyasasının çöküşü ile birlikte baskı anlar yaşamaya başladı. En ünlü madencilik yazılımı olan Coinhive daha artı dayanamadı.

Keza Bkz. “Lego’dan Galaxy Fold modeline garip gönderme”

Coinhive daha çok Monero para birimini kazan bir yazılımdı. Doğrusu Coinhive hukuki olarak geliştirilmiş bir yazılım oysa kullanan geliştiriciler site ziyaretçilerini bilgilendirmediği için haliyle yasal olmayan bir duruma düşüyordu.

Coinhive yazılımı Monero kazımında oldukça etkiliydi ve bütün miktarın takriben yüzde 5’i Coinhive ile elde edilmişti. aynı zamanda Monero ağında son dönemde yapılan şansın dönmesi ödül ve kazım ücretlerini düşürdü. Üstüne bir de kripto para piyasasındaki düşüş eklenince Coinhive maliyetleri karşılayamaz oldu.

Platformdan yapılan açıklamaya kadar 8 Mart tarihi itibariyle bütün hizmetler ve platformun sitesi kullanıma kapatılacak. Ay sonuna kadar ise Coinhive cüzdanlarında birikmiş varlıkların çekilmesi gerekiyor. Aksi takdirde ulaşılamaz olacaklar.

 

https://www.techpowerup.com/253245/coinhive-closing-up-shop-march-8th-in-wake-of-monero-forks-crypto-crash Açıklama Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.