Zararlı yazılımlar kripto para dünyasına yöneldi

Çoğunlukla kullanıcıların yoğun olduğu ve fazla para elde edilebilecek alanlarda siber saldırganlar da cirit atıyor. Bir dönem akıllı telefonlara yoğun girişimlerde yer alan siber saldırganlar şimdilerde kripto para dünyasına yönelmiş durumda.

Daha eksik sıkıntı daha çok para

Kaspersky tarafından yapılan araştırmalara kadar bu yıl siber saldırganların gizli madencilik yazılımlarına yatırım yaptığı görülüyor. Bu yüzden geçtiğimiz yıllarda çoğu kez gördüğümüz DDoS saldırıları da azalmaya başladı.

Kuytu madencilik yazılımlarının en büyük avantajı öyle çok kullanıcı kadar ayrım edilememesi. Normalde güvenlik yazılımlarının anlık koruma kalkanları ile yeni ortaya çıkan zararlı yazılımlar hemen saptama ediliyor ve kullanıcılar uyarılıyor. bununla beraber kuytu madencilik yazılımlarının farkına varmak baskı oluyor.

Keza Bkz. “Elgato Cam Link 4K ile kameralarınız web kamera haline geliyor”

Ara Sıra iyi niyetle kurduğunuz bir eklentinin arkasında çalışan madencilik yazılımları bazen de ziyaret ettiğiniz sitenin kaynak kodlarına yerleştiriliyor. Siz farkına varana değin da bilgisayarınızın kaynaklarını kullanarak bir arz kazım yapmış oluyor.

Gizli madencilik yazılımları düzenlemek oldukça basit ve referans programları ya da açık madencilik havuzları gibi alanlara kolayca entegre edilebiliyor. Bu da onu daha az maliyetli ülkü getiriyor.

Kaspersky kripto para dünyasında rekabet eksik olduğu siber saldırganların büyük gelirler elde edebildiğini açıklama ediyor. Örneğin dolaşımdaki Monero biriminin yaklaşık yüzde 5 civarında bir kısmının rahat madencilik ile kazıldığı açıklama ediliyor. Bu da takriben 175 milyon dolar ediyor.

Dar madencilik yazılımları daha çok kopya yazılımların yaygın olduğu ülkelerde bölge buluyor. Mesela ABD ve Avrupa gibi bölgelerde bütün saldırıların yüzde 1.3’ünü kuytu madencilik yazılımları oluşturuyor. Vietnam’da ise bu sayı yüzde 13 civarında.

 

https://www.ethnews.com/kaspersky-warns-malware-is-being-reinvented-with-a-crypto-focus Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Comments (No)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.